SEGEM Sınavı ve SEGEM Belgesi Almak

Bankalar

Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltılmış söylenişi olan SEGEM, sigortacılık sektöründe vazife alabilmek için görülmesi ihtiyaç duyulan eğitimleri, girilmesi ihtiyaç duyulan sınavlar ve bunun şeklinde görevleri yerine getiren bir kuruluştur. Banka için alınması ihtiyaç duyulan sertifikalar mevzusunda da etkinlik gösteren SEGEM, Türk Sigortacılık Sektörünün gelişmesi ve ilerleme kaydetmesini amaçlamaktadır. SEGEM Imtihan takvimine yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

1. SEGEM Nedir?

Günümüzde bankacılık ve sigortacılık şeklinde sektörlerle ilgilenen 7’den 70’e pek fazlaca insan, “SEGEM Nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Yalnızca sigortacılık sektörü ile ilgili mesleki öneme haiz olan eğitimlerin ve yeterlilik imtihanlarının bir çatı altında toplanması üstüne kurulan SEGEM, sigortacılık eğitimi ve sınavları, bankacılık eğitimi ve sınavlarını belirlemekle görevli bir kuruluştur.

2. SEGEM Belgesi Iyi mi Alınır?

SEGEM Belgesi, banka için alınması ihtiyaç duyulan sertifikalardan biri olarak ifade edilmektedir. SEGEM Sertifikası olarak da anlatılan bu belge;

 • Sigorta brokeri,
 • Sigortacı,
 • Reasürans Brokeri olmak isteyenler tarafınca alınmaktadır.

SEGEM Belgesini alabilmek için ilk olarak adayların Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafınca düzenlenen belirli bir sigortacılık eğitiminden geçmiş olması ve SEGEM sınavına girmiş olması gereklidir. Imtihan sonucunsa başarı göstermiş olan adaylar bu belgeye haiz olabilmektedir. SEGEM belgesi ve sınavları ile ilgili her türlü bilgiye Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin web sitesi üstünden erişebilmek mümkündür.

3. SEGEM Belgesi Ne İşe Yarar?

Öteki bir deyişle SEGEM Sertifikası, bu sektör sigortacı, reasürans brokeri ve sigorta brokeri şeklinde unvanlarla etkinlik göstermeye yaraya bir belgedir. SEGEM Sertifikasına haiz olan kişilerin ne yazık ki sigorta poliçesi satışı mevzusunda resmi bir izni bulunmamaktadır.

Öte taraftan SEGEM Belgesi, sigorta eksperi olmak, sigorta acentesi açabilmek, aktüer olarak vazife yapmak için bankaların istediği sertifikalar içinde yer almıştır. Bu sertifikaya haiz olmayan kişiler sigortacılık sektöründe çalışamamaktadır.

4. Lise Mezunu SEGEM Belgesi Alabilir mi?

SEGEM Belgesi alabilmek için belirlenen bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara bakılırsa ise bu belgeye haiz olabilmek için eğitim düzeyinin lise mezunu olması yeterlidir. Doğrusu lise mezunu olan her bir fert, SEGEM sınavına girebilmekte ve imtihanı başarı göstermiş bir halde tamamladıktan sonrasında bu belgeye haiz olabilmektedir. Bu sayede de sigorta teknik çalışanı olarak sektörde vazife alamaya başlanabilmektedir.

SEGEM Belgesinin temin edilmesinin arkasından 1,5 senelik emek verme süresini doldurup üniversiteden mezun olunabilmesi halinde kişinin kendisine bir sigorta acentesi açabilmesi de mümkündür. Bu şekilde sektörde daha geniş bir kesime hitap edebilmekte ve kendini geliştirebilme imkanı elde edilebilmektedir.

5. Kimler SEGEM Belgesi Alabilir?

SEGEM Belgesi, bu sektörde etkinlik göstermek isteyen hepimiz için mecburi bir belgedir. Buna birkaç örnek göstermek gerekirse; Teknik Personel Yeterlilik Sertifikası bulunmayan sigorta şirketlerinde sigorta hizmetlerine yönelik olarak; bilgilendirme, poliçe satış işlemleri gerçekleştirebilme izni olacak olan teknik personelin, tüzel şahıs şirket, gerçek şahıs ve şirket yöneticileri, müdürleri şeklinde vasıflar ile etkinlik gösterecek ya da bu vasıflar olmasa dahi bankacılık ve sigortacılık işleri ile meşgul olacak olan kişiler tarafınca alınmalıdır.

Bankaların istediği sertifikalar içinde yer alması sebebiyle de mühim bir yere haiz olan bu belge, SEGEM müracaat işlemi gerçekleştirilerek temin edilebilmektedir. Imtihan için başvuruda bulunan ve lüzumlu tutarı yatıran kişiler, SEGEM çıkmış sorular ya da genel olarak imtihan soruları üstünden emek harcayarak sınavda mühim bir başarı sağlayabilmektedir.

6. Bankacılar için SEGEM Belgesi Niçin Lüzumlu?

SEGEM sertifikası yalnızca sigortacıların değil, bankacıların da alması ihtiyaç duyulan bir belgedir. Bankacılık eğitimleri neticesinde gene SEGEM imtihan sorularına doğal olarak tutulan adaylar, bu sektörde etkinlik gösterebilmek için SEGEM sertifikasını almak durumundadır. Bunun sebebi ise sigorta hizmeti sunan bankacıların poliçe üstüne atacağı imzanın yasalar önünde geçerli kılınabilmesidir. Aksi takdirde bu beleye haiz olmayan banka çalışanın gerçekleştirdiği satışlar yasal olmayacaktır.

Sigortacılarda olduğu şeklinde bankacılarda da aynı prosedürler uygulanırken, adaylar almış oldukları eğitimler neticesinde Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafınca düzenlenen SEGEM imtihan sorularına doğal olarak tutulmaktadır. Bu sınavda minimum 60 puan alan adaylar başarı göstermiş olarak kabul edilmekte ve SEGEM sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

7. BES ve SEGEM Belgesinin Önemi nedir?

SEGEM belgesi, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde acente sahibi olmak, sigorta brokeri, reasürans brokeri olmak ve bunun şeklinde unvanlarla etkinlik göstermek için, satışını gerçekleştirmiş olduğu poliçenin geçerli olabilmesi için lüzumlu olan bir belgedir. Kanunlarla durağan(durgun) olan bu belge, her sigortacı ve bankacı tarafınca alınmalıdır.

Öte taraftan BES belgesi de, Bireysel Emeklilik Aracısı olarak vazife yapabilmek suretiyle talep edilen bir belgedir. Bu belgeye haiz olanlar bu alanda vazife alamadıklarından neredeyse yaşamsal bir ehemmiyet taşımaktadır.

8. Kiralık SEGEM Belgesi Alınabilir mi?

SEGEM belgesi, bir sigorta acentesi açmak ya da sigortacı olarak vazife yapmak için sektörde aranan bir numaralı şartlardan biridir. SEGEM belgesine haiz olmayan insanoğlu bu sektörde kesinlikle vazife yapamazken, kişinin başkasına ilişik bir SEGEM belgesini kiralayarak vazife yapması mümkün değildir. Bu şeklinde durumlarda çoğu zaman ceza-i yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Fakat günümüzde sigorta acentesi açan bazı insanoğlu, çevresinde SEGEM belgesine haiz olan kişilerden belgesini kiralayabilmektedir. Bunun karşılığında belge sahibine aylık olarak belirlenen oranda bir ücret ödenirken, bu belge yardımıyla sigortacılık alanında hizmet verebilmek mümkündür. Tüm bunlara karşın bu yöntemin oldukça riskli bulunduğunu ve yasal sorumluluklar gerektirdiğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla kişinin kendisini herhangi bir riske atmadan sınavlara girerek kendi adına bir belge alması tavsiye edilmektedir.

9. Online SEGEM Imtihanı Yapılıyor mu?

SEGEM imtihanı online olarak yapılmamaktadır. Fakat eğitimler web üstünden gerçekleştirilmektedir.

Ilk olarak SEGEM imtihanı için müracaat meydana getirecek olan adaylar, Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin resmi web sitesi üstünden müracaat işlemlerini gerçekleştirmesi gereklidir. Bu işlemler için ilk olarak SEGEM’e üye olmak, oluşturulan sayfada adaydan talep edilen detayları eksiksiz ve doğru bir halde doldurmak, kullanıcı girişinin gerçekleştirdikten sonrasında sistem üstünden başvuruda bulunmak gereklidir. Son olarak imtihan için belirlenen ücretin SEGEM kurumuna “Yeterlilik Imtihanı” adı altında yatırılması ile müracaat işlemi tamamlanmış olacaktır.

Imtihan başvurusunu tamamlayan adaylar, sistem üstünden e-öğrenme portalı aracılığı ile hem SEGEM çıkmış imtihan sorularına erişebilmekte, hem de lüzumlu eğitimlere dahil olarak sınava hazırlanabilmektedir. Üstelik bu eğitimlere SEGEM Akademi sayfası üstünden haftanın her günü 24 saat erişebilmek mümkündür.

10. En Yakın SEGEM Imtihanı Ne Süre?

SEGEM sınavları, her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirilmektedir. 2020 senesinde gerçekleştirilecek olan en yakın SEGEM imtihanı zamanı ise 15 Şubat ve 11 Nisan 2020’dir.

SEGEM 202O SINAV TAKVİMİ
Sınavın Adı: Teknik Personel Imtihanı
İlk Kere Sınava Girecekler için Müracaat Zamanı 2. Kere Sınava Girecekler için Müracaat Zamanı Imtihan Zamanı Sınavın Yapılacağı İller
02-16 Ocak 17-30 Ocak 15 Şubat Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Trabzon
17 Şubat-5 Mart 6-20 Mart 11 Nisan Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Kayseri, Şanlıurfa, Trabzon
1-15 Nisan 16-30 Nisan 16 Mayıs Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, Bursa, Giresun, Kars
4-19 Ağustos 20 Ağustos-4 Eylül 19 Eylül Ankara, Ağrı, İstanbul, İzmir, Konya, Mersin, Samsun
21 Eylül-7 Ekim 8-22 Ekim 14 Kasım Adana, Ankara, Antalya, Aydın, İstanbul, Kocaeli, Trabzon, Van
2-16 Kasım 17-30 Kasım 19 Aralık Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, İzmir, Malatya, Trabzon

15 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan SEGEM imtihanı, Teknik Yeterlilik Imtihanı olarak;

 • Ankara,
 • Antalya,
 • İstanbul,
 • Erzurum,
 • Gaziantep,
 • İzmir,
 • Trabzon illerinde gerçekleştirilecektir.

11 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan imtihan Teknik Personel Imtihanı olup, Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Kayseri, Şanlıurfa ve Trabzon’da olacaktır.

2020 SEGEM Imtihan takviminde öteki imtihan tarihlerine bakılacak olursa;

 • 16 Mayıs,
 • 19 Eylül,
 • 14 Kasım,
 • 19 Aralık 2020.

Her bir imtihan değişik illerde ve değişik branşlarda gerçekleştirilirken, SEGEM sorularını başarı göstermiş bir halde çözerek 60 puan barajını aşan her aday, bu belgeyi almaya hak kazanmaktadır.

Bir cevap yazın