Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer ?

Kredi Kartları

Kredi kartı bekleyen provizyon, kredi kartı ile alış veriş yaptıktan sonra genelde internet bankacılığı ya da mobil uygulamada kart hareketlerinde görünen bir ibaredir. Herhangi bir pos cihazından geçtiğiniz prosedürlerde ya da internetten yaptığınız prosedürlerden bir vakit sonra, hesap faaliyetlerini denetim ettiğinizde “Bekleyen Provizyon” uyarısını görmeniz gayet mümkün. Kredi kartı kullanıcıları da fazlası vakit baş karıştırıcı olan bu uyarıyı gördüklerinde bankalarının müşteri hizmetlerini arayarak provizyondaki prosedürler ne demek gibi sorular sorabiliyor. Bankalar, siz prosedür yapıldıktan sonra bu prosedürü denetliyor demek doğru olacaktır. Bu denetleme vakitci bitene kadar da yaptığınız prosedürler provizyondaki prosedürler olarak adlandırılabilir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon, ön onay manasına gelen bir kelimedir. Bankalar, kredi kartı ile oluşturulan alış veriş sonrasında bir çok aşamada bu prosedürü onaydan geçirir. Daha çok kredi kartını doğrulamak, çalıntı olup olmadığın kavramak gibi birtakım emniyet lüzumçeleri ile yaptığımız prosedürler bekleyen provizyon statüsüne alınıyor. Kart numarası, prosedürün yapıldığı pos cihazı ve iş yeri verileri gibi bir çok ölçüt onaydan geçiriliyor.

Kartınızda ciddi bir sorun bulunmuyorsa, bu mevzuya hiç de takılmanıza lüzum yok. Ki esasen provizyondaki prosedürler de öyle uzun vakitn prosedürler değil. Kartın çalıntı olup olmadığını da incelemesi son derece kısa sürdüğü için, çok kısa vakit içersinde oluşturulan prosedürün hesap hareketlerine yansıyacağını söylemek olası olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Limit Arttırma

Provizyondaki prosedürler ne demek diyorsanız büyük ölçüde idrak etmiş olmanız lüzumiyor. Kredi kartınızda şüpheli bir hal yoksa bu prosedür gün sonuna kadar bekletilir ve sonrasında onaylanır. Tabii bir prosedürün provizyonda bekliyor olması, tutarın kart limitinden düşmediği manasına da gelmiyor. Tutar limitten düşüyor ve provizyon bitinde hesap özetine yansıyor.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleyen prosedürlerin onay sürecinin tamamlanması 1 günü bulur. Yani buradan ışıkla kredi kartında bekleyen provizyon prosedürünin 1 gün sürdüğünü söylemek olası olacaktır. Bunun amacıyla de mobil program ya da internet bankacılığı kullanarak provizyonda bekleyen rastgele bir prosedürüniz olup olmadığına bakabilirsiniz.

Provizyon zamanı ile ilgili daha çeşitli bilgi alabilmek amacıyla de bankanız ile etkileşim kurabilirsiniz. Eğer yapmış bulunduğunuz prosedürlerde rastgele bir şüpheli hal görüyorsanız, bunu da bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz. Hem de prosedürün yapıldığı pos cihazı, sizin kartınızın ait bulunduğu bankadan farklıysa provizyonda bekleme zamanı 2 güne kadar çıkabiliyor.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Kredi kartı bekleyen provizyon, yazımızda bahsetmiş bulunduğumuz gibi bir ön onay prosedürüdir. Bu prosedürün tamamlanması 1 günü bulabiliyor. Kredi kartınızda size ait olmayan bir prosedür gördüyseniz, bu prosedür provizyondayken iptal edebilirsiniz. Bunun amacıyla bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir, şüpheli prosedür bildirimi menüsünü kullanarak kredi kartı bekleyen provizyondaki prosedürün size ait olmadığını müşteri temsilcisine aktarabilirsiniz. Gerekli prosedürler gerçekleştirdikten sonra oluşturulan çekim iptal edilecektir.

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demek?

Provizyonda bekleyen prosedür, bir onay sürecinden geride bıraktığımız prosedür manasına geliyor. Bu prosedürler lüzum kredi kartı, lüzum prosedürün yapıldığı pos cihazına kadar bir çok süzgeçten geçiriliyor. Hem kredi kartı güvenliği hem de müşteri güvenliğini üst düzeyde tutan bankalar bu gibi yöntemler ile çalıntı ve şüpheli prosedürlerin önüne geçebiliyor. Genelde kredi kartı bekleyen provizyon zamanı 1-2 iş gününü bulabildiği amacıyla, şüpheli bir prosedür farkettiğinizde bunun iptali amacıyla üstteki adımları izleyerek prosedürü iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın