İşsizlik Maaşı Hesaplama 2020

Genel

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2020

2020 İşsizlik maaşı, detaylı unsurlarda kaynaklı işinden ayrılan ya da çıkarılan şahıslar amacıyla belli bir vakit geçimini sağlaması adına ödenen bir maaştır. Devlet doğrultusundan yayılan bu haktan faydalanabilmesi amacıyla birtakım işsizlik maaşı şartları mevcuttur. Bu şartlar yerine getirildiğinde işinden ayrılmış olan şahıslar 180 ile 300 gün arasında işsizlik maaşı almaktedir. İşsizlik Maaşı hesaplama, kimler alabilir ve başka detaylar amacıyla…

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?
2020 işsizlik maaşı, fakat lüzumlu şartlara haiz olan şahıslar doğrultusundan alınabilmektedir. İlgili Kanun ile belirtilene göre, bu haktan faydalanacak olan işsizin

  1. Çalışmaya isteği,
  2. Yeteneği,
  3. Sağlığı ve yeterliliği olmasına rağmen, kendi isteği ve hatasının dışında işini yitirmiş olması gerekmektedir.
    Bunun ile birlikte işsizin son 120 gün amacıylade sigorta primini ödeyerek vakitkli olarak çalışmış olması koşulu ile son 3 yıl amacıylade en az 600 günlük vakit ile işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Fakat bu şartlara haiz olan işsizler, işten çıkarıldığı tarih itibari ile 30 gün amacıylade alakalı kuruma müracaatte bulunarak işsizlik maaşından faydalanabilmektedir.

İşsizlik maaşını almak amacıyla işsiz kalan bireyin bölgesinde tespit edilen İŞKUR’a müracaat etmesi, İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden form doldurması ya da e-devlet üzerinden müracaat yapması gerekmektedir.

2020 İşsizlik Maaşı Hesaplaması
Belirtilen unsurlardan dolayı işten çıkmak ya da çıkarılmak halinde kalan bireyler, yeni bir iş bulana kadar geçimini sağlayabilmek suretiyle işsizlik maaşı müracaatsunda bulunmayı düşündüğünde, ne kadar maaş alacağını merak edebilmekte ve işsizlik maaşı hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. İşsizlik maaşı hesaplaması, bireyin almış bulunduğu brüt maaşın yüzde 40’ı kadar olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. 2020 İşsizlik maaşı hesaplama prosedürüne göre bireyin maaşı ne kadar çok olursa olsun, alacak bulunduğu işsizlik maaşı, brüt maaşın yüzde 80’ini geçmemektedir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama
İşsizlik maaşı sorgulama prosedürü, sadece tek bir kanal aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. İşsizlik maaşı almak üzere müracaatte tespit edilen bir kişi, müracaatının nasıl sonuçlandığını, sonuçlanıp sonuçlanmadığını ya da ne kadar daha işsizlik maaşı alacağını bu sorgulama prosedürü vasıtası ile öğrenebilmektedir. Bu sorgulama prosedürünü e-devlet programı üzerinden gerçekleştirebilmek mümkündür. Bunun amacıyla bireyin T. C. Kimlik numarası ve e-devlet parolası ile sisteme giriş yapması ve SGK’nın sayfasından işsizlik maaşını sorgulaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın