Cepbank Para Gönderme Cebe Havale Nasıl Yapılır 2020

Genel

Cebe havale, bir ferdin banka hesabı olmasa dahi gene banka üstünden ona para gönderebileceğiniz bir para aktarımı yöntemidir. Kişinin rastgele bir bankada hesabı bulunmuyor sadece para göndermeniz lüzumiyorsa, cep telefonu ile gönderim yapabilir, ATM’den çekmesini sağlayabilirsiniz. Kısaca ferdin banka hesabı olmaması halinde ona banka haricinde yöntemlere lüzum kalmadan para gönderemiyorsunuz. Derhal anında tüm bankalarda etken olan bu sistem vasıtası ile siz de düşük ücretlerle para gönderebilir, aynı şekilde ödeme alabilirsiniz. Bankalar içinde değişik isimlere haiz olsa da genel itibariyle cebe havale olarak adlandırılıyor. CepBank olarak da tanınan bu sistem vasıtası ile rastgele bir zaman ya da gün kısıtlaması olmadan para gönderebiliyorsunuz. Peki cebe havale iyi mi yapılır?

Cebe Havale Nasıl Yapılır, Nedir?

Cebe havale, bir başka adıyla CepBank bir ferdin banka hesabı olmasa dahi web ya da mobil program üstünden para göndermenizi gerçekleştiren bir programdır. Cep telefonu numarası üstünden gerçekleştireceğiniz kısa prosedürler vasıtası ile basitlıkla para aktarımı yapabiliyorsunuz. Kişinin TC kimlik ve cep telefonu numarasını girip, sonrasında göndermek istediğiniz tutarı yazıp onayladıktan sonrasında 10 dakika içersinde para ulaşıyor.

Sonrasında kişi bu parayı göndermiş bulunduğunuz bankanın rastgele bir ATM’sinden çekebiliyor. Siz prosedürü yaptıktan anında sonrasında ferdin telefonuna bir gizyazı iletiliyor ve bu gizyazı vasıtası ile basitlıkla her ATM’den çekim yapabiliyor. Banka, belirlemiş bulunmuş olduğu prosedür ücretlerini ise havale prosedürünü gerçekleştiren şahıstan öğrenim ediyor.

CepBank, hepimiz doğrultusundan bilinmese de hakikaten süregelen olarak sarfedilen bir para aktarımı yöntemi. Çoğu zaman de hafta sonu ve mesai saatleri haricinde EFT prosedürü yapılmadığı amacıyla şahıslar cebe havale iyi mi yapılır sorgusunu arayarak bireylerin cep telefonu numarasına ödeme gerçeklştirmeyi tercih edebiliyorlar. Peki cebe havale iyi mi gerçekleşiyor?

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

İlk olarak altını çizmeliyiz ki, bu prosedürü yapabilmek amacıyla web bankacılığınızın etken olması lüzumiyor. Günümüzde anında anında her banka müşterisinin de web bankacılığını etken olarak kullandığını düşünürsek, problemsiz bir halde gerçekleştireceğiniz aşikar.

 • İlk olarak web bankacılığı ya da mobil programya giriş yapılır
 • Sonrasında menüden Para Transferleri aşaması seçilir
 • Karşımıza bir oldukça alternatif çıkacaktır
 • Bu alternatiflerden CepBank ya da Cebe Para Göndermeyi seçelim
 • Sonrasında istenilen verileri tuşlayalım
 • Kişinin telefon numarasını doğru yazalım (yanlış gidebilir)
 • Tutarı da yazdıktan sonrasında prosedürü tamamlayabilirsiniz
 • Üstte bahsetmiş bulunduğumuz prosedürleri kusursuz olarak yerine getirmeniz halinde cepbank prosedürü problemsiz olarak sonuçlanmış anlamına gelir. Karşı doğrultu 1-2 dakika içersinde bilgilendirme mesajı alacak ve gizyazı yönüne iletilecektir.

Örnek Bilgilendirme Mesajı

Ahmet adlı müşterimiz cep telefonunuza para göndermiştir. XX Bankası ATM’lerinden parayı çekebilmek amacıyla kullanacağınız şifreniz 1234. Şifrenizi kimselerle paylaşmayın.

Cebe Gelen Havale Nasıl Çekilir?

Üstteki prosedürleri tamamladıysanız cepbank prosedürü problemsiz olarak gerçekleşmiş anlamına gelir. Şimdi sıra geldi gönderilen bu parayı ATM’lerden çekmeye. İlk olarak ilgi etmeniz lüzumen hal aynı bankanın ATM’sine gitmektir. Değişik bankaların ATM’leri cebe gelen havaleyi çekmek amacıyla imkân tanımıyorlar.

Aynı bankanın rastgele bir ATM’sine gidip;

 • Kartsız prosedürler menüsüne giriş yapılır
 • Kartsız prosedür yazmıyorsa, giriş tuşuna basılır
 • Derhal sonrasında para çekme butonuna basılır
 • Cebe gelen para aktarımı seçilir
 • Burada dilenen bulgular tuşlanır
 • Cebinize gelen gizyazı yazılır ve para çekilir
 • Başka Bankaya Cepbank Iyi mi Yapılır?
 • Başka bankaya cepbank iyi mi gerçekleşiyor diye soruyorsanız bu ihtimaller içinde değildir. Cepbank sistemi de aynı havale benzer biçimde aynı bankalar içinde yapılır. Telefon numarasına gönderilen para bir tek gönderimi oluşturulan bankanın ATM’lerinden çekilir.

CepBank İptali Nasıl Yapılır?

CepBank iptali de aynı şekilde oldukça kolay yapılmaktadır. Gene web bankacılığı ya da mobil programya giriş yaparak iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer göndermiş bulunduğunuz meblağ alıcı doğrultusundan ATM’den çekilmişse bu prosedür iptal edilmemektedir.

Alan kişi hizmetlerini de arasanız, karşı doğrultu ödemeyi oldukça çekmiş olduğu amacıyla prosedürün iptali ihtimaller içinde olmuyor. Bunun amacıyla de gönderim yaptığınız numarayı doğru yazmaya itina göstermeli, denetim etmeden prosedürü tamamlamamalısınız.

Cebe havale iptal etmek amacıyla;

 • İnternet bankacılığına giriş yapılır,
 • Para transferleri, cepbank seksiyonuna giriş yapılır,
 • Bekleyen gönderiler alternatifi işaretlenir ve arama yapılır,
 • Karşımıza gelen alternatiflerden iptal etmek dilediğinizi seçebilirsiniz.
 • Eğer karşı doğrultu parayı çekmişse gönderi burada görünmeyecektir.
 • Cebe para gönderdiğiniz kişi, göndermiş bulunduğunuz tutarı 24 saat içersinde çekmelidir. 24 saat içersinde bu meblağ ATM’lerden çekilmezse göndermiş bulunduğunuz meblağ otomatikman iptal olur ve aynen hesabınıza iade edilir.

CepBank Limitleri Ne Kadardır?

CepBank prosedür limitleri her banka amacıyla değişik belirlenebilir. Bir çok bankada günlük cebe havale gönderme prosedür limi 1.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Hatta bu prosedür haftalık ve aylık olarak da bazı kısıtlamalara tabidir. Yoğun bir kullanım yapacaksanız pek ihtimaller içinde olmadığı da söylenebilir. Bunun yerine Hafta Sonu EFT adlı makalemizden daha çeşitli data alabilir, alternatif şekilleri tercih edebilirsiniz.

Cepbank gerçekleştirmek istediğiniz menüye giriş yaptığınızda, anlık olarak en oldukça ne kadar para çekebileceğinizi de ekranda görebilirsiniz. Aynı vakitte gönderi alternatifleri, ileri tarihindeki gönderi benzer biçimde bazı özellikleri de seçebiliyorsunuz. Bu seçimler de gene aynı şekilde bankanın belirlemiş bulunmuş olduğu limitler dahilinde uygulanabiliyor. 1.000 TL ve üstünde gönderi gerçekleştirmek amacıyla ise EFT ya da havale alternatiflerinden birini tercih etmeniz lüzumiyor.

Bir cevap yazın