Arsa Kredisi Nasıl Alınır 2020

Krediler

Arsa Kredisi Nasıl Alınır 2020

Bankalar oldukça değişik sebeplere bağlı olarak müracaat icra eden şahıslara kredi kullandırmaktadır. Bu krediler amacıylade konut kredisi, araç kredisi, gereksinim kredisi yeni almış olduğu benzer biçimde ilaveten arazi ve arsa kredileri de yer alabilmektadır. Pek oldukça kişi amacıyla fırsat oluşturulan kredilerin amacıyladeki arsa kredisi bankacılık sektörünün her geride bıraktığımız gün süratli bir halde gelişmesine bağlı olarak yaygınlaşmaktadır. Kimi zaman şahıslar bir arsayı alabilmek amacıyla niyet etmektedir fakat her arsanın bir de yeri bulunmuş olduğu amacıyla kendilerine yayılan fiyatı karşılamamaktadır. İşte bu benzer biçimde hallerde arsanın fiyatı olan nakdi karşılamak suretiyle bankaların kredi sistemi döneme girmektedir. Arsa alabilmek amacıyla bir bankaya müracaat yaptın mı zaman alacağınız kredi arsa kredisi olmaktadır.

Arsa kredileri son dönemlerde bankalara kredi amacıyla en oldukça müracat edilen kredilerden bir tanesidir. Arsa kredisi alabilmek amacıyla bazı yolları kovuşturmak gerekmektedir. Arsa kredisi daha oldukça elindeki haiz olunan bakiyesi ile arsa alabilmek isteyen bireylerin arsanın fiyatını nakit olarak karşıladıkları zaman kullandıkları bir kredidir. Arsa alabilmek isteyen kişi bankaya bu mevzuyla ilgili müracaatını yaptıktan sonrasında gereksinim duyduğu fiyatı bankadan talep etmektedir. Kişinin müracaatı üzerine banka bazı incelemeler gerçekleştirir. Öncelik ile şahsa ilişik ödeme geçmişini araştırır. Başvuruda tespit edilen ferdin rastgele bir kredi ödemesi olup olmadığını, eğer daha önceki dönemlerde kredi kullanmış ise ödemelerinde bir tekleme yaşadık yaşanmadığını bakılır. Şu demek oluyor ki bankalar kendilerinin referans olabilmesi adına müracaatte tespit edilen ferdin kredi notuna bakarlar. Eğer müracaat icra eden ferdin kredi puanı arsa kredisi amacıyla kafi ise banka kendine oluşturulan müracaatyu pozitif olarak sonuçlandırır.

Kredi notu 1500 puan üstündeki şahıslar ister rahatça bankalardan kredi kullanabilmektedir. Gene kredi kullanabilmek amacıyla ferdin kredi ödemesini bakılmaktadır. Eğer haiz olunan bir kredi ödemesi var ise ve bu ödemeler gelirinin yüzde yetmişini aşıyorsa bankalar yeni kredi kullanılmasına izin vermemektedir. Fakat ferdin rastgele bir engeli yok ise bankalar arası kredi tüketimine izin vermekte ve ferdin talep etmiş olduğu miktarı karşılamaktadır. Arsa kredisi alabilmek amacıyla izlenebilecek ilk yol budur. Bu kadar iyi kullanmak amacıyla izlenecek ikinci yol ise gene elinde arsayı alabilecek nakdi olmayan ferdin alabilmek istediği arsayı bankaya ipotek ederek almasıdır. Artık kredisi alabilmek isteyen kişi alabilmek istedi arsanın tapusunu da bankaya götürerek kredi müracaatsunda bulunacaktır. Bu müracaat esnasında en ideal arsa kredisini alabilmek amacıyla alacağı arsayı bankaya ipotek ettireceğini de bildiri eder. Kişinin kredi çekme mevzusu ile ilgili önünde rastgele bir engelli yoksa banka doğrultusundan öneriyi pozitif karşılanacaktır. Böylece istediğim miktarı bankadan alabilecek ve arsayı bankaya ipotek ettirmek amacıyla kredisini çekecektir. Fakat burada ilk izlenen yoldan değişik olarak ödemelerde rastgele bir sorun yaşanması halinde banka ipotek etmiş bulunmuş olduğu arsayı borçlu olan ferdin elinden alabilmektadır. Birazcık sav kredilerde bulunmuş olduğu benzer biçimde arsa kredisinde bankaların birbirinden değişik programları haiz olunantur.

Bazı bankalar uzman değerinin %50 miktarında arsa kredisi tüketimine izin verirken bazı bankalarda ise bu miktar uzman değerinin % 75 ne kadar çıkabilmektedir. Vadi mevzusu ile ilgili da bankaların birbirinden değişik programları vardır. Kimi bankalar bundan sonrasında kredisi tüketimini 36 ay vade ile sınıflandırırken kimi bankalarda bu vade 60 aya kadar çıkabilmektedir. Eğer bundan sonrasında kredisi kullanacaksanız ilgi etmemiz ihtiyaç duyulan iki nokta vardır. Bunlardan birincisi bütçenizi zarar vermeden bir bade belirlemelidir. İkincisi ise tespit edilen uzmani değeridir ki burada tespit edilen kıymet arsanın fiyatını tamamını karşılamayacağı amacıyla geri kalan bölümünü nakit olarak elinizde bulunmasıdır.

Bir cevap yazın